Akira Kurosawa

Desenler

Akira Kurosawa

Dünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın sıradışı 87 yapıtından oluşan katalog, yönetmenin desenler aracılığıyla düşlediği filmlerini tanıtırken farklı bir yeteneğini de keşfetme olanağı sunuyor.

Japon kültüründen olduğu kadar Batı kültüründen, özellikle de Avrupa sanatının Van Gogh, Cézanne ve Chagall gibi büyük ustalarından etkilenen yönetmen, Uzakdoğu ve Batı arasında bir köprü oluşturarak sanatseverleri, eşsiz imgelerden oluşan dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Ran, Kagemusha, Yume, Madadayo ve Umi Wa Miteita filmlerini sahne sahne betimleyen storyboard’lardan seçilen desenler, usta yönetmenin dışavurumcu yanını vurgularken, yapıtlarının sanatsal değerini de gözler önüne seriyor. 2009 yılında Pera Müzesi’nde gerçekleşen Akira Kurosawa: Desenler sergisine paralel olarak hazırlanan zengin katalog, usta yönetmenin sanat dünyasının derinlerine inmek isteyenler için doğru bir kaynak.

Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 117
ISBN: 978-975-9123-57-4

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Akira Kurosawa’nın Desenleri
Charles Villeneuve de Janti
Küratör, Modern Grafik Sanatlar

12 İmparator Akira Kurosawa
Aldo Tassone

22 Filmografi

26 Kagemusha

52 Ran

82 Yume

101 Madadayo

108 Umi Wa Miteita

Akira Kurosawa

Dünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın sıradışı 87 yapıtından oluşan sergi, yönetmenin desenler aracılığıyla düşlediği filmlerini tanıtırken farklı bir yeteneğini de keşfetme olanağı sundu.

Akira Kurosawa