Alberto Giacometti

20. yüzyıl sanatının önde gelen isimlerinden heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin retrospektif bir yaklaşımla hazırlanmış Türkiye’deki ilk sergisi, gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Paris, Montparnasse’taki atölyesinde geçen sanat yaşamından örnekler sundu.

Giacometti, çok erken yaşlarda başladığı kariyerinde yeni-izlenimci etkilerden post-kübist ve gerçeküstücü eserlere yöneldi. Bir dönem içinde yer aldığı gerçeküstücü hareketten insan formunun gerçekliğini arayışındaki farklılaşma üzerine atıldı ve ölümüne dek, yeniden ve yeniden ürettiği heykel ve resimlerinde insan figürüyle baş başa bir serüvene girişti. Küçük atölyesinde çalıştığı başlar ve ince uzun figürlerde gerçeği olduğu gibi değil, kendisine göründüğü gibi betimledi.

Sergi kataloğu Giacometti'nin çalışmalarının belirleyici iki dönemi olan II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası çevresinde gerçekleştirdiği eserleri içerirken; sanatçının kendi yazıları, söyleşi ve makaleler ile sanatçının sonsuz arayışına ışık tutan bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor. Katalogda ayrıca arşiv belgeleri (mektuplar, hazırlık desenleri, yayınlar) ve dönemin önde gelen fotoğrafçılarının sanatçıyı yorumladığı bir fotoğraf seçkisi de yer alıyor.

Yayın Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 167
ISBN: 978-605-4642-41-0

9 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

11 Sunuş
Catherine Grenier

15 Alberto Giacometti. Uzaktan
Christian Alandete

39 Giacomettı’nin İnsan(Lar) Âlemi
Ahu Antmen

47 André Parinaud ile Söyleşi

57 Katalog

16 Biyografi

 

 

Alberto Giacometti

Paris’teki Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan sergi, gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, tamamlanmamış bir eserine dek büyük ölçüde, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinde geçen verimli sanat yaşamını gözler önüne serdi.

Alberto Giacometti