Anı ve Süreklilik

Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki

Bir koleksiyonun en az dört kuşak boyunca aktarılması gerektiğine inanan ve bunu bir bayrak yarışına benzeten Nahit Kabakcı’nın 1980’lerden itibaren oluşturmaya başladığı Huma Kabakcı Koleksiyonu Türkiye’de, bilinçli ve sürekliliği olan az sayıdaki koleksiyondan biri.

2016 yılında Pera Müzesi’nde düzenlenen Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki sergisi, Huma Kabakcı Koleksiyonu’nun oluşturulma mantığı, gelişimi ve öznelliğin yanı sıra sanat tarihsel bir nesnellikle dönem dönem yenilenen ve geliştirilen yapısı düşünülerek ortaya çıktı. Katalog, bu anlamda, birbirini takip eden iki kuşak tarafından sürdürülen koleksiyonun, ilişkili ve farklı noktalarını ön plana çıkartıyor, makaleler ve eser metinleriyle koleksiyona dair saptamalarda bulunuyor.  

Yayın Yılı: 2016
Sayfa Sayısı:
172
ISBN:
978-605-4642-54-0

06 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

08 Sunuş
Huma Kabakcı

14 Nahit Kabakcı İle Karşılaşmam 
Tayfun Belgin

20 Bir Koleksiyonun İzinde 
Esra Aliçavuşoğlu

67 Katalog

160 Biyografiler

Anı ve Süreklilik

Sistemli ve bilinçli bir biçimde sanat yapıtı toplamak, köklerini Helenistik dönemden itibaren izleyebildiğimiz bir olgu… Hem uygarlık tarihi hem de sanat tarihinin çeşitli evrelerinde değişime ve dönüşüme uğrayan koleksiyonerlik, arka planında tutku, sahip olma dürtüsü, itibar, estetik kaygı ve ideoloji gibi pek çok farklı kavramı akla getirir. 

Anı ve Süreklilik