Aurora

Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı

Aurora

2014 yılında Pera Müzesi’nde düzenlenen Aurora: Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı sergisi, Kuzey Avrupa ülkelerinden cam sanatçılarını konuk ederek tanıdık, geçmiş kültürlerden miras bir malzeme olan camın günümüze ait özgün yorumlarını sundu.

Esin kaynaklarını kuzeyin büyüleyici doğasından ve geleneklerinden alan sanatçılar, kuşaktan kuşağa aktarılan formları, bugün artık malzeme ve teknolojinin sınırlarını zorlayarak ezberleri bozan bir anlayışla yeniden yorumladı. 18. yüzyıldan bu yana cam üretiminde teknik ve sanatsal anlamda başarılarını kanıtlamış öncüllerinden devraldıkları işlev, form ve teknik becerilerin ötesinde, camı çağdaş sanatın alanlarından birine dönüştürüyorlar. Kuzeyin sadelik ve zarafetini korudukları anlayışlarında günümüz meselelerini de camla ifade eden yeni tartışma alanları açıyorlar.

Sergi kataloğu İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve İzlanda’dan 25 sanatçının değişken, yenilikçi ve dünyayı kucaklayan bir süreçte, özgürce ve geniş yelpazede ürettikleri yapıtlarını kapsıyor. Kuzey ülkelerindeki çağdaş cam sanatını mercek altına alan makaleler de yine bu kapsamlı katalogda yer alıyor.

Yayın Yılı: 2014
Sayfa Sayısı:
105
ISBN:
978-605-4642-23-6

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Aurora: Kuzey Ülkelerinden Çağdaş Cam Sanatı
Mats Jansson

12 Kuzey Ülkelerinden Cam için Paradigma Değişimi: Cam Endüstrisinin Dönüşüm Döneminde Deney, İnceleme ve Yeniden Tanımlama
Maja Heuer

18 Kuzey Camı: Çok Boyutlu Bir ‘Düzensiz Arayış’
Bo Borg

22 Katalog
Bo Borg

Aurora

Kuzey Avrupa ülkelerinden İstanbul’a konuk olan cam sanatçıları tanıdık ve geçmiş kültürlerden miras bir malzeme olan camın günümüze ait özgün yorumlarını sundu.

Aurora