baykuşun kareleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, 30. kuruluş yıldönümünü 67 mezununun seçilmiş fotoğraflarından oluşan baykuşun kareleri sergisiyle 2008 yılında Pera Müzesi’nde kutladı. Bu bölüm, 13 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Fotoğraf Enstitüsü olarak kurulmuştur.

Fotoğraf Enstitüsü, Türkiye’de fotoğraf eğitimi anlamında kurumlaşmanın temsilcisi olmuştur. Daha önceleri fotoğraf kulüpleri kurulmuş ve çeşitli kurumlarda fotoğraf dersleri verilmişse de lisans düzeyinde dört yıllık bir fotoğraf eğitimini hayata geçirmek ancak 1978’de gerçekleşebilmiştir.

Otuz yıllık geçmişinde 300’den fazla mezun veren Fotoğraf Bölümü’nün 30. kuruluş yılı kutlamalarının bütünleştirici etkinliklerinden biri olan bu sergi ve sergiye paralel olarak hazırlanan katalog, Türkiye’nin akademik anlamda ilk fotoğraf bölümünün kuruluşunu ve mezunlarını anarken, yıllardır profesyonel çalışmalarını sürdüren bölüm mezunlarının deneyimlerini ziyaretçilerle paylaştı. Katalogda ayrıca 2008’de Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde doçent olan Yusuf Murat Şen’in fotoğraf eğitimi ve sergi üzerine bir makalesi yer alıyor.

Yayın Yılı: 2008
Sayfa Sayısı: 152
ISBN:
978-975-9123-50-5

4 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

6 Fotoğraf Eğitimi ve Mezunlar Sergisi Üzerine
Doç. Yusaf Murat Şen

18 Fotoğraflar

baykuşun kareleri

30. kuruluş yıldönümünü Pera Müzesi’nde 67 mezununun seçilmiş fotoğraflarından oluşan bu sergiyle kutlayan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, 13 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Fotoğraf Enstitüsü olarak kurulmuştur. 

baykuşun kareleri