Çarlık Rusyası’ndan Sahneler

Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri

Çarlık Rusyası’ndan Sahneler

Çarlık Rusyası'ndan Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu'ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri sergisi, İstanbul'da ilk kez sergilenen bir dizi başyapıtı sanatseverlerle buluşturmanın yanı sıra, Rus gerçekçi resimleri üzerinden Rusya tarihinin bir dönem kesitini de sundu.

St. Petersburg‘daki Rus Devlet Müzesi'nin zengin koleksiyonundan seçilen başyapıtlar; çalışma ve yoksulluk, çocukların dünyası, halk eğlenceleri, savaş ve ölüm ile kentsoyluları konu alan sahnelerle devrime kadar yaşamın her alanından kesitleri yansıtıyor. Repin'den Makovski'ye, Yaroşenko'dan Şişkin'e ve dönemin daha pek çok ünlü sanatçısına yer veren katalog, dönemin Rusya’sını hemen her yönüyle anlatırken, ele aldığı konular ve tiplemeleriyle sanatseverlere Nikolay Gogol, Fyodor Dostoyevski gibi büyük Rus yazarlarının eserlerini okuyormuşçasına ayrı bir keyif de veriyor.

Yayın Yılı: 2010
Sayfa Sayısı:
192
ISBN:
978-975-9123-80-2

 

 

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Sunuş
Evgenia Petrova

10 Rus Gerçekçileri – Yeni Bir Sanat Anlayışının Doğuşu
Tayfun Belgin

26 1861 Yılından Önce ve Sonra Rus Resmi
Evgenia Petrova

41 Katalog

172 Yaşamöyküleri

Çarlık Rusyası'ndan Sahneler

Çarlık Rusya’sından Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu'ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri sergisi, İstanbul'da ilk kez sergilenen bir dizi başyapıtı sanatseverlerle buluşturmanın yanı sıra, Rus gerçekçi resimleri üzerinden, Rusya tarihinin bir dönem kesitini de sundu.

Çarlık Rusyası'ndan Sahneler