Etel Adnan

İmkânsız Eve Dönüş

İmkânsız Eve Dönüş ressam, yazar ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğinde bir sergi. Küratörlüğünü Serhan Ada ve Simone Fattal’in üstlendiği sergide, “birden fazla alanda ustalaşmış sanatçının” pratiğinin bir parçası olan seramikler, halılar, leporellolar (akordeon defterler), yağlı boya çalışmalar, desenler, baskılar ve sanatçının bir de filmi yer alıyor. Etel Adnan'ın sanatsal üretimlerinin yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış söyleşilerin kayıtları da izleyiciyle buluşuyor.

Sergiye eşlik eden yayında küratörler Serhan Ada ve Simone Fattal’ın yazılarının yanı sıra sanatçı Etel Adnan’ın sergi için kaleme aldığı kısa bir metin ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu Hakkında başlıklı yazısı yer alıyor. Ayrıca, Hans Ulrich Obrist’in Daima Etel başlıklı yazısı, Jean Frémon’un Etel Adnan’ın Dünyaları başlıklı makalesi, Jalal Toufic’in Etel Adnan’ın Arap Kıyameti kitabına yazdığı önsöz ile Theodoros Terzopoulos’un Kelimenin Rengi metni yer alıyor. Yayın, sergide yer alan yapıtların görselleri ile sanatçının kapsamlı bir biyografisini de sunuyor.

Yayın yılı: 2021
Sayfa sayısı: 215
ISBN: 978-605-4642-95-3

6 Sunuş
İnan ve İpek Kıraç

10 Etel Adnan

12 İmkânsız Eve Dönüş
Serhan Ada

34 Tüm Boyutlarıyla Etel Adnan
Simone Fattal 

42 Daima Etel
Hans Ulrich Obrist 

54 Etel Adnan’ın Dünyaları
Jean Frémon 

70 Arap Kıyametini Diriltmek Stop [Dünya]
Jalal Toufic 

76 Kelimenin Rengi
Theodoros Terzopoulos 

80 Katalog 

180 Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu Hakkında
Etel Adnan 

198 Biyografi
Serhan Ada, Patrice Cotensin, Azra İşmen

Etel Adnan

İmkânsız Eve Dönüş Lübnan asıllı ressam, yazar, aktivist ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğinde bir sergiydi.

Etel Adnan