Kariye

Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik, Theodoros Metokhites'ten Thomas Whittemore’a

Bugün daha çok Kariye Camisi ya da Kariye Müzesi adıyla tanınan eski Khora Manastırı kilisesi, günümüz İstanbulu’nda ayakta kalan en etkileyici Bizans anıtlarından biridir. Büyük olasılıkla 6. yüzyıl gibi erken bir tarihte kurulan, 11. ve 12. yüzyıllarda imparatorluk ailesi üyelerince yeniden inşa edilen, 1316 ile 1321 arasında da Bizanslı hümanist, şair ve başvezir Theodoros Metokhites tarafından görkemli bir biçimde restore edilen Khora Manastırı kilisesi, bugün Geç Bizans sanatı ve mimarisinin ayakta kalan en seçkin örneklerinden sayılıyor. Yapı 19. yüzyıl boyunca "Mozaikli Cami" diye tanınmış olsa da, kilisenin zengin ve karmaşık iç bezemesinin ünü büyük ölçüde Amerika Bizans Enstitüsü'nün (Byzantine Institute of America) kurucusu ve 1930'dan 1950'deki ölümüne değin yöneticisi olan Amerikalı bilim insanı ve hayırsever Thomas Whittemore'un başlattığı kapsamlı restorasyon çalışmasına dayanıyor.

2007 yılında Pera Müzesi’nde gerçekleşen Kariye: Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik, Theodoros Metokhites'ten Thomas Whittemore’a sergisinin kataloğu, yüzyıllar boyunca üretilmiş tasvirleri aracılığıyla Kariye'nin tarihini keşfederken, 14. ve 20. yüzyıllarda onun restorasyon ve korunmasından sorumlu olmuş iki değerli insana, Theodoros Metokhites'le Thomas Whittemore'a bir saygı gösterisi niteliğini taşıyor. Bunun yanı sıra, 1940'lar ve 1950'lerde Kariye'nin mimarisiyle olağanüstü mozaik ve fresko çevrimlerini korumaya yardımcı olanların çalışmalarını da onurlandırmayı amaçlıyor. 

Theodoros Metokhites'in elyazması, Kariye'de yapılan kazılarda meydana çıkarılan arkeolojik eserler ve Thomas Whittemore ile Amerika Bizans Enstitüsü'nün Kariye'nin eşsiz mozaik ve freskolarını onarım sürecini anlatan çok sayıda arşiv belgesi ve fotoğraf da bu katalogda yer alıyor.

Yayın Yılı: 2.Baskı, KASIM 2010 
Sayfa Sayısı:
345
ISBN:
978-975-9123-345

6 İstanbul’un Kültür Tarihine Açılan Yeni Pencereler
Suna & İnan Kıraç

8 Teşekküler

10 Bir Anıt – İki Anıtsal Kişilik; Sergiye Bir Giriş
Holger A. Klein

16 Kariye: Yapının Kısa Bir Tarihi
Robert G. Ousterhout

33 Thomas Whittemore, Amerika Bizans Enstitüsü ve Kariye
Natalia Teteriatnikov

62 Theodoros Metokhites: Devlet Adamı, Aydın, Saır ve Sanat Hamisi
Dimiter Angelov

75 Parisinus Graecus 1776: Theodoros Metokhites’in Şürler’i ve Khora Manastırı
Jeffrey M. Featherstone
(Tarihçe – Brigitte Pitarakis)

97 Katalog

203 Sözlük

Kariye

Bugün daha çok Kariye Camisi ya da Kariye Müzesi adıyla tanınan eski Khora Manastırı kilisesi, günümüz İstanbulu’nda ayakta kalan en etkileyici Bizans anıtlarından biridir.

Kariye