Picasso

Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler

Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren tüm zamanların görme biçimlerine damgasını vuran Pablo Picasso’nun Picasso: Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler sergisi, 2014 yılında Pera Müzesi ziyaretçileriyle buluştu. Sanatçının üslupsal geçiş örneklerini sunan ve Mario Virgilio Montañez Arroyo küratörlüğünde derlenen seçki, sonsuz arayışlarla dolu dünyasının bir yansıması niteliğindeydi. Picasso Vakfı, Picasso Evi Müzesi Koleksiyonu’ndan derlenen gravürler, sanatçının klasisizm, kübizm ve gerçeküstücülüğü birleştirdiği ve dönüştürdüğü yarım asırlık ışıltılı yaratım serüveninde, 1923 ve 1969 yılları arasında kullandığı kalıpları, tekniği ve tarzı panoramik bir bütünlük içinde sunuyor.

Serginin kataloğunda, geleneğe mal olan temalar, Picasso’yu 20. yüzyılın en büyük sanatçısına dönüştüren durmak bilmez arayışını, sanatçı özgürlüğü ve özerklik savunusunu yansıtan altı bölüm aracılığıyla tartışılıyor. Farklı konuların gerçekçi betimlemelerinden kübist ve sürrealist yorumlarına uzanan gravür ve seramiklere, Picasso’nun çocukluğunda sahip olduğu kişisel eşyaları da sergi kataloğunda yer alıyor. 

Yayın Yılı: 2014
Sayfa Sayısı:
126
ISBN:
978-605-4642-22-9

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Sunuş
Francisco de la Torre

10 Picasso: Üç Málagalı Yaklaşım
José María Luna Aguilar

24 Asla Sona Ermeyen Arayış, Asla Sona Ermeyen Rastlantı
Mario Virgilio Montanez Arroyo

44 Katalog

Picasso

2010 yılında 20. yüzyılın ilk yarısına ait en önemli gravür dizisi Suite Vollard ile konuk ettiğimiz Pablo Picasso bu kez de Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler ile ziyaretçilerimizle buluştu.

Picasso