ana resim

Zaman Değişmeli

Cao Fei, Nilbar Güreş, Raqs Media Collective

13 Aralık 2018 - 17 Mart 2019

Zaman Değişmeli sergisi, jeopolitik bağlamda kontrol altında tutulan zaman algımızı sorguladı. Sergide yer alan üç sanatçı, bugün pek çok sistem tarafından dayatılan çizgisel zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış sundu.

Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective’in çalışmaları, sınırlı zaman algısının prangalarından kurtulmak için hayata dair alternatif ve paralel yollar önerdi. Sergi, üç farklı coğrafyadan; Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları ile zaman kavramına dair farklı düşünce alanları içeriyordu.

Zaman, sergideki bu üç sanatçının çalışmalarındaki konulardan yalnızca biriydi. Ancak üçü de sadece dış dünyayla değil, kendimizle olan ilişkimizi de anlamamıza yardımcı olabilecek yapıtlar üretti. Nilbar Güreş eril zamanın düz çizgisini sorgularken Cao Fei gerçek ve sanal gerçekliğin birbirine karıştığı bir dünyada bize zamanımız üzerinde daha çok kontrol sahibi olma imkânı sunuyordu. Raqs Media Collective’in hafıza kavramını farklı deneyimlerle ilişkilendirdiği çalışmalarında ise zaman özgürlüğüne kavuşuyordu.

Zaman Değişmeli sergisi hızla akıp giden vaktimizin bir ölçütü değil, kendimizi anlamanın bir yolu olarak zamanla ilgilenmeye çağırdı.

Küratör: Alistair Hicks

#ZamanDeğişmeli

Paylaş

 

Üst görsel künyesi
Cao Fei
Geleceğim Bir Rüya Değil 03, 2006
Kromojenik baskı
120x150 cm
©Sanatçı

Yan görsel künyesi 
Nilbar Güreş
Herhangi Bir Yerin Palmiyeleri Altında, 2012 – 2018
Video 9’ 02’’
©Sanatçı

Raqs Media Collective
Escapement 2009
Sergi görüntüsü Frith Street Gallery, 2009
©Sanatçı, Frith Street Gallery, London

sergi resim
sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Zaman Değişmeli
Cao Fei, Nilbar Güreş, Raqs Media Collective

Ayrıntılı Bilgi