Zaman Dilimleri

6 Şubat - 17 Mart 2019

Belki de bir Zaman kavramı olduğunu düşündüren tek şey, ritimdir: ritmin tekrarlayan vuruşları değil, vuruşlar arasındaki boşluk, kara vuruşlar arasındaki gri açıklık: o Narin Mesafe.
Vladimir Nabokov

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor. Program; kendi gerçekliğini yaşayabilmek için doğru zamanı bekleyenlerin, içinde yaşadığı zamanın doğrularına isyan edenlerin, dünyanın başka bir yerinde aynı anda neler yaşandığını merak edenlerin, bir günün 24 saat sürüyor oluşuna meydan okuyanların ve zamanın iyileştiriciliğine inananların hikayelerine ışık tutuyor.

Kült filmlerden belgesellere, bilim kurgu klasiklerinden yakın zamanda ses getirmiş yapımlara uzanan programda, Fransız Yeni Dalga’sının öncülerinden Alain Resnais'in hafızanın doğası üzerine bir araştırma niteliğindeki filmi Geçen Yıl Marienbad'da; Virginia Woolf’un Orlando’su ile Tod Browning’in Ucubeler’ini yeniden yorumlayan Ulrike Ottinger’in insanlar arası farklılıklara ve dönüşüme dair kalıpları yıkan bir tiyatro sahnesi yarattığı Ucube Orlando; Andrzej Zulawski’nin yasaklanan ve yıllar sonra kayıp sahneleri yeni görüntüler ve dış ses anlatımıyla tamamladığı, yeni bir medeniyet kurmak için dünyayı terk eden bir grup astronotun hikayesini anlatan Gümüş Küre; Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden biri olarak anılan, eş zamanlı olarak beş farklı taksi şoförünün, beş farklı şehirde, yolcularıyla beraber yaşadıklarından küçük kesitler aktardığı Dünyada Bir Gece; gerçeklik ve coşku dolu sinematik bir deneyim sunan Safdie Kardeşler’in iki kardeşin yaşadıklarına odaklanan suç filmi Soygun; LGBTQ+’ların sosyal medya görüntüleri yoluyla cinsel kimliklerini dünyaya açıklamalarını konu eden ilk belgesel olan İtiraf ve son olarak Zaman Değişmeli sergisinin sanatçılardan Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı i.Mirror ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği filmi Sis ve Pus yer alıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler yakında Biletix’te.

6 Şubat

19.00 Geçen Yıl Marienbad'da

8 Şubat

19.00 Soygun

21.00 Dünyada Bir Gece

9 Şubat

15.00 Ucube Orlando

10 Şubat

15.00 İtiraf

15 Şubat

19.00 i.Mirror

Sis ve Pus

21 Şubat

19.00 Gümüş Küre

23 Şubat

13.00 İtiraf

6 Mart

19.00 Ucube Orlando

9 Mart

15.00 i.Mirror

Sis ve Pus

10 Mart

15.00 Geçen Yıl Marienbad'da

13 Mart

19.00 Gümüş Küre

16 Mart

17.00 Soygun

17 Mart

17.00 Dünyada Bir Gece

Geçen Yıl Marienbad'da

Geçen Yıl Marienbad'da

Ucube Orlando

Ucube Orlando

Gümüş Küre

Gümüş Küre

Dünyada Bir Gece

Dünyada Bir Gece

Soygun

Soygun

İtiraf

İtiraf

i.Mirror

i.Mirror

Sis ve Pus

Sis ve Pus

Zaman Dilimleri

Program; kendi gerçekliğini yaşayabilmek için doğru zamanı bekleyenlerin, içinde yaşadığı zamanın doğrularına isyan edenlerin, dünyanın başka bir yerinde aynı anda neler yaşandığını merak edenlerin, bir günün 24 saat sürüyor oluşuna meydan okuyanların ve zamanın iyileştiriciliğine inananların hikayelerine ışık tutuyor.

Form Olarak Zaman Üzerine Çözümsel Yaklaşımlar <br> Şeref Erol

Form Olarak Zaman Üzerine Çözümsel Yaklaşımlar
Şeref Erol

Sanatçı ve akademisyen Şeref Erol, Zaman Değişmeli sergisi kapsamında gerçekleştireceği konuşmasında "tesislerimizin, diğer bir deyişle tasarımlarımızın ya da kurgularımızın olanağı olarak zaman" kavrayışımızı, formel bilimler (mantık, matematik) ve felsefe bağlamında, kimi düşünsel süreçleri ilişkilendirerek ele alacak. 

Zaman Üzerine Metin Okuması

Zaman Üzerine Metin Okuması

Pera Müzesi, Zaman Değişmeli sergisi kapsamındaki etkinliklerine, altZine iş birliğiyle gerçekleştirdiği “zaman” temalı metin okumalarıyla devam ediyor. Etkinlikte altZine’in 2018 yılı boyunca yayınladığı “zaman” teması etrafında şekillenen dört sayısından seçilen metinler, yazarlarının sesinden dinleyicisiyle buluşacak.

Varoluş ve Zaman <br> Prof. Dr. Kaan H. Ökten

Varoluş ve Zaman
Prof. Dr. Kaan H. Ökten

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan H. Ökten, Zaman Değişmeli sergisi kapsamında yapacağı konuşmada, zamanın varoluşsal perspektiflerini "içeriden" bir bakışla betimleyip varlığın saha ve olanaklarını irdeleyecek.

Alistair Hicks ve Nilbar Güreş<br>Zaman Değişmeli

Alistair Hicks ve Nilbar Güreş
Zaman Değişmeli

Pera Müzesi, jeopolitik bağlamda kontrol altında tutulan zaman algımızı sorgulayan Zaman Değişmeli sergisini, küratörü Alistair Hicks ve sanatçı Nilbar Güreş ile gezmeye davet ediyor!

Raqs Media Collective & Alistair Hicks<br>“Olay Boşluğu Şekillendirdi”

Raqs Media Collective & Alistair Hicks
“Olay Boşluğu Şekillendirdi”

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Zaman Değişmeli” sergisinde işleriyle yer alan sanatçı topluluğu Raqs Media Collective, sergi kapsamında son dönemde üzerinde çalıştıkları kavramlar ve projeler üzerine bir konuşma gerçekleştiriyor. 

Zaman Değişmeli

Zaman Değişmeli sergisi, jeopolitik bağlamda kontrol altında tutulan zaman algımızı sorguladı. Sergide yer alan üç sanatçı, bugün pek çok sistem tarafından dayatılan çizgisel zaman anlayışına alışılagelmişin dışında bir bakış sundu.

Zaman Değişmeli

Zamanın Neresindesin: Sanat Terapisi Atölyesi

Zamanın Neresindesin: Sanat Terapisi Atölyesi

Sanat terapisi, sanat aracılığıyla ilişkilerin, düşüncelerin ve duyguların keşfedildiği bir terapi yöntemidir. 

Oryantalist Resimlerde İstanbul Boğazı

Oryantalist Resimlerde İstanbul Boğazı

Kenti kuzeyden güneye bölen, iki kıtayı ayıran, İstanbul’u batılı ressamlar için çok özel kılan Boğaz, batılı ressamlar için kentin en pitoresk görünümlerini sunar. Kimi zaman, örneğin Ziem’in resimlerinde olduğu gibi masalsı bir İstanbul atmosferi yaratırken en önemli unsurlardan biri Boğaz’dır. 

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Pascal Sebah

Bir Fotoğrafçı Biyografisi Pascal Sebah

1857’de Beyoğlu Postacılar Caddesi’nde “El Chark Societe Photograhic” adlı bir stüdyo açan levanten kökenli Pascal Sébah, 1860 yılında fotoğraf tekniğini iyi bilen ve bu alanda Paris’te çalışmalar yapmış A. Laroche adında bir Fransızla birlikte çalışmalarını sürdürmek üzere Rus Elçiliği’nin bitişiğindeki stüdyosuna taşınır...