Aile Hayatı

  • 10 Şubat 2018 / 14.00
  • 23 Şubat 2018 / 19.00

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Sandy Ratcliff, Bill Dean, Grace Cave, Malcolm Tierney
İngiltere, 1971, 108', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Asi kızları ile baş etmeye çalışan orta sınıf bir anne babanın öyküsü olan Aile Hayatı’nda akıl hastalığının algılanışı ve tedavisini işleyen David Mercer, Karel Reisz’in Morgan - Tedaviye Uygun Bir Olgu filminin senaryosuna da imza atmıştır. Loach’un filmleri sıklıkla kendi şartlarının içinde sıkışıp kalmış karakterleri yansıtır, bir yandan Sandy Ratcliff’in canlandırdığı ergen kızın çekmek zorunda kaldıklarına öfkelensek de, diğer yandan kendi davranışlarını haklı çıkarmak için kullandıkları mantraya gönülden inanan ve kızlarına hepsinin “kendi iyiliği” için olduğunu ısrarla söyleyen saf anne babaya da (Bill Dean ve Grace Cave) biraz sempati duyuyoruz. Aile Hayatı şizofreninin bir beyin hastalığı değil, “umarsızlığı anlamadan anlaşılamayacak” bir psikolojik sendrom olduğuna inanan psikiyatrist R.D. Laing’in kuramlarını destekliyor.

Bu filmin gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Bölünmüş Benlik

Sığınak

Bölünmüş Benlik

Siz Eskiden R.D. Laing Miydiniz?

Bölünmüş Benlik

R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak

Bölünmüş Benlik

Aile Hayatı

Bölünmüş Benlik

Morvern Callar

Bölünmüş Benlik

Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Bölünmüş Benlik

Neon Şeytan

Bölünmüş Benlik

Plaj Fareleri

Bölünmüş Benlik

Kutsal Geyiğin Ölümü

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.