Aile Hayatı

  • 10 Şubat 2018 / 14:00
  • 23 Şubat 2018 / 19:00

Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Sandy Ratcliff, Bill Dean, Grace Cave, Malcolm Tierney
İngiltere, 1971, 108', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Asi kızları ile baş etmeye çalışan orta sınıf bir anne babanın öyküsü olan Aile Hayatı’nda akıl hastalığının algılanışı ve tedavisini işleyen David Mercer, Karel Reisz’in Morgan - Tedaviye Uygun Bir Olgu filminin senaryosuna da imza atmıştır. Loach’un filmleri sıklıkla kendi şartlarının içinde sıkışıp kalmış karakterleri yansıtır, bir yandan Sandy Ratcliff’in canlandırdığı ergen kızın çekmek zorunda kaldıklarına öfkelensek de, diğer yandan kendi davranışlarını haklı çıkarmak için kullandıkları mantraya gönülden inanan ve kızlarına hepsinin “kendi iyiliği” için olduğunu ısrarla söyleyen saf anne babaya da (Bill Dean ve Grace Cave) biraz sempati duyuyoruz. Aile Hayatı şizofreninin bir beyin hastalığı değil, “umarsızlığı anlamadan anlaşılamayacak” bir psikolojik sendrom olduğuna inanan psikiyatrist R.D. Laing’in kuramlarını destekliyor.

Bu filmin gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Bölünmüş Benlik

Sığınak

Bölünmüş Benlik

Siz Eskiden R.D. Laing Miydiniz?

Bölünmüş Benlik

R.D. Laing’in ‘Düğümler’ini Filme Okumak

Bölünmüş Benlik

Aile Hayatı

Bölünmüş Benlik

Morvern Callar

Bölünmüş Benlik

Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Bölünmüş Benlik

Neon Şeytan

Bölünmüş Benlik

Plaj Fareleri

Bölünmüş Benlik

Kutsal Geyiğin Ölümü

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Turquerie <br><br>

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.