Sevdah

  • 21 Ekim 2017 / 14.00
  • 22 Ekim 2017 / 16.00

Yönetmen: Marina Andree Skop
Hırvatistan, Bosna-Hersek, 2009, 66', renkli, siyah&beyaz
Hırvatça, Boşnakça; Türkçe altyazılı

Sevdah melankoli, özlem ve hüzün duygusudur. Geleneksel Bosna müziğinde en etkili biçimde “Sevdalinka” adlı kederli şarkılarda ifade edilir. Ortak arkadaşları ve onlar gibi sevdalinka hayranı olan Farah’nın ölümü, kendilerine özgü yas ve kaybetme duyguları ile başa çıkmaya çalışırken “sevdah” hakkında film yapmaya karar veren müzisyen Damir ve sanat yönetmeni Marina’yı bir araya getirir. Sonuç, duygu ile yüklü ve görsel olarak büyüleyici, küçük bir ülkenin kaderini yansıtan kişisel bir kaybın duygulu müzik türü aracılığı ile anlatılması.

Bosna Ezgileri

Sevdah

Bosna Ezgileri

Bu Şarkı Kimin?

Bosna Ezgileri

Ahşabın Kalbi

Bosna Ezgileri

Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak

Bosna Ezgileri

Sevdalinka: Ruhun Simyası

Bosna Ezgileri

Ruh Treni

Sevdah

Stefan Hablützel Bana Bak!

Stefan Hablützel Bana Bak!

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Stefan Hablützel ve eseri “1962 – 1929” hakkında.

Stefan Hablützel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli <br> Doğu Yücel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli
Doğu Yücel

Benden beklemiyordu bunu. Ben de o gün o anda evlilik kararı alacağımızı beklemiyordum. Birden bire ama tamamen de günümüze uygun olup bitti her şey. Evlilik fikri aynı anda aklımızdan geçmiş, aynı anda gülümsemiş, aynı anda gözümüzü kapatıp aynı anda gözümüzü açmıştık. 

Niko Pirosmani

Niko Pirosmani

“İsimsiz bir Mısır freski, bir Afrika putu ya da bir Girit vazosu: Pirosmani’nin işleri bunların arasında sayılmalı. Onu gerçekten algılayabilmenin tek yolu bu… Bir Pirosmani görünce, insan Gürcistan’a inanç duymaya başlar.”