Sevdalinka: Ruhun Simyası

  • 22 Ekim 2017 / 18.00
  • 28 Ekim 2017 / 14.00

Yönetmen: Sali Saliji
Oyuncular: Nedžad Salković, Miroslav Ilić, Hanka Paldum, Merima Njegomir
Türkiye, Bosna-Hersek, 2016, 102', renkli
Boşnakça, Sırpça; Türkçe altyazılı

 

Sevdalinka, Bosna-Hersek’in geleneksel bir halk müziği türü. Sevdalinka, Boşnak kültürünün ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan dahil olmak üzere eski Yugoslavya bölgesine de yayılmıştır. Birçok Sevdalinka şarkısının asıl bestecileri bilinmiyor çünkü temelleri geleneksel halk şarkıları. Bu belgesel, Sevdalinka’nın harikulade kültürünü keşfe çıkarıyor.

Bosna Ezgileri

Sevdah

Bosna Ezgileri

Bu Şarkı Kimin?

Bosna Ezgileri

Ahşabın Kalbi

Bosna Ezgileri

Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak

Bosna Ezgileri

Sevdalinka: Ruhun Simyası

Bosna Ezgileri

Ruh Treni

Sevdalinka: Ruhun Simyası

Gökyüzünden İyi Haberler

Gökyüzünden İyi Haberler

Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla, serginin bölümlerinden yola çıkan burç yorumları hazırladık. Gök cisimlerinin hareketlerinin insanlar üzerindeki etkilerinden esinlenen popüler astroloji dilini kullanarak kurgusal gelecek tahminlerinde bulunan yorumlar, güne dair iyi haberler alma arzusuyla gazetelerde okuduğumuz astroloji köşelerinden ilham alıyor ve sergideki eserlere göndermede bulunuyor. 

Kartpostal Çıplakları

Kartpostal Çıplakları

Çıplaklığın seyirlik halleri, Osmanlı’nın dünyasına resimlerden önce kartpostallarda ulaşır. 1890’lardan itibaren ve özellikle 1910’larda, II. Meşrutiyet’in ilanından sonraki yıllara rastlayan dönemde elden ele, kentten kente dolaştığı anlaşılmaktadır.

Mark Požlep

Mark Požlep

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez 1981, Slovenya doğumlu Mark Požlep’in sergideki “Cennetten de Garip” adlı eserini ele alıyoruz.