Bu Şarkı Kimin?

  • 25 Ekim 2017 / 19.00
  • 28 Ekim 2017 / 16.00

Yönetmen: Adela Peeva
Belçika, Bulgaristan, 2003, 70', renkli
Bulgarca, Makedonca, Türkçe; Türkçe altyazılı

 

Bu Şarkı Kimin bir şarkının Balkanlar’ın yollarındaki yolculuğu sırasında uğradığı değişimleri anlatan bir film. Her ülkede farklı anlama bürünen bu şarkı, varlığını bir aşk şarkısı, düşmanı korkutmada kullanılan askeri bir marş, Müslüman dini şarkısı, devrimci bir şarkı, sağcı milliyetçilerin marşı ve benzeri şekillerde sürdürmekte. Bir şarkı insanların kaderini değiştirebilir mi? Bir şarkı aşıkları bir araya getirip sonra kıskançlıkla kör edebilir mi? Bir şarkı bir insana hayatı boyunca, hatta daha sonrasında bile, dadanabilir / takip edebilir mi? Bir şarkı etnik nefrete ya da asılarak alınan intikamlara yol açabilir mi?

Bosna Ezgileri

Sevdah

Bosna Ezgileri

Bu Şarkı Kimin?

Bosna Ezgileri

Ahşabın Kalbi

Bosna Ezgileri

Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak

Bosna Ezgileri

Sevdalinka: Ruhun Simyası

Bosna Ezgileri

Ruh Treni

Bu Şarkı Kimin?

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Sanatta Venüs

Sanatta Venüs

José Sancho, yarattığı kadın gövdelerinin şehvetli niteliğini gizlemek bir yana, ön plana çıkarır. Bu gövdeler önden simetriktir, fakat yandan bakıldığında içbükey ve dışbükey formların oluşturduğu zıtlık eserlere hareketlilik katar. 

Biçimsel Arayışlar

Biçimsel Arayışlar

Anadolu’nun halk sanatlarından yansıyan görsel birikime yönelik yoğun ilgisiyle tanıdığımız Eyüboğlu’nun bu erken dönem nü’lerinde görülen renkli dekoratif unsurlar, ünlü Fransız ressam Henri Matisse’e duyduğu ilgiyle de beslenen bir Batı-Doğu sentezi arayışını hissettirir.