Bu Şarkı Kimin?

  • 25 Ekim 2017 / 19.00
  • 28 Ekim 2017 / 16.00

Yönetmen: Adela Peeva
Belçika, Bulgaristan, 2003, 70', renkli
Bulgarca, Makedonca, Türkçe; Türkçe altyazılı

 

Bu Şarkı Kimin bir şarkının Balkanlar’ın yollarındaki yolculuğu sırasında uğradığı değişimleri anlatan bir film. Her ülkede farklı anlama bürünen bu şarkı, varlığını bir aşk şarkısı, düşmanı korkutmada kullanılan askeri bir marş, Müslüman dini şarkısı, devrimci bir şarkı, sağcı milliyetçilerin marşı ve benzeri şekillerde sürdürmekte. Bir şarkı insanların kaderini değiştirebilir mi? Bir şarkı aşıkları bir araya getirip sonra kıskançlıkla kör edebilir mi? Bir şarkı bir insana hayatı boyunca, hatta daha sonrasında bile, dadanabilir / takip edebilir mi? Bir şarkı etnik nefrete ya da asılarak alınan intikamlara yol açabilir mi?

Bosna Ezgileri

Sevdah

Bosna Ezgileri

Bu Şarkı Kimin?

Bosna Ezgileri

Ahşabın Kalbi

Bosna Ezgileri

Saraybosna’da Sigara İçmek Yasak

Bosna Ezgileri

Sevdalinka: Ruhun Simyası

Bosna Ezgileri

Ruh Treni

Bu Şarkı Kimin?

Bizi mi gözetliyor? <br> Vajiko Chachkhiani

Bizi mi gözetliyor?
Vajiko Chachkhiani

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!

Pera Müzesi ve Vikipedi İşbirliğiyle #VikiPera Projesi Hayata Geçti!

Pera Müzesi ve Vikipedi İşbirliğiyle #VikiPera Projesi Hayata Geçti!

Pera Müzesi’nin uluslararası alanda internetin en kapsamlı web ansiklopedisi Vikipedi işbirliğiyle gerçekleştirdiği dijital proje #VikiPera hayata geçti. 

Stefan Hablützel Bana Bak!

Stefan Hablützel Bana Bak!

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Stefan Hablützel ve eseri “1962 – 1929” hakkında.

Stefan Habl&uuml;tzel