Video Killed the Radio Star
Video Killed the Radio Star
18 Aralık 2015 - 20 Ocak 2016

Altı bölümden oluşan programda, 60’lardan bugüne sanatçılar tarafından yönetilen müzik videoları, MTV öncesi dönem, MTV dönemi ve müzik videosunun altın çağı (1981-84), 80’lerin başından 90’lara kadar cinsel kimlik meselesine odaklanan videolar, auteur yönetmenlerin videoları ve son dönemin ses getiren müzik videoları yer alıyor.

Bu Bir Müzik Videosu Değil
Bu Bir Müzik Videosu Değil
16 Aralık 2015 - 20 Ocak 2016

Video enstalasyonları ve kayıt endüstrisiyle bağlantılı müzik videolarını farklı bir bakışla ele almak amacıyla 1980’lerden itibaren müzik videosunun estetiğini kendine mal eden ve yapısını söken çağdaş sanatçıların video eserlerinden oluşan bir gösterim programı.

Direniş Kültürleri <br/>Belgeseller
Direniş Kültürleri
Belgeseller

11 - 12 Aralık 2015
Direniş Kültürleri toplumsal ve ekonomik adalet konularında kamusal bilinci geliştiren, barış ve insan haklarını savunan yaratıcı çabalar sergileyen film projeleri geliştiriyor. Pera Film, Direniş Kültürleri programı kapsamında Iara Lee’nin yönettiği belgeselleri gösteriyor.
2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri
2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri
3 - 6 Aralık 2015
Sinemanın öncü ve eşsiz örneklerini canlı müzik eşliğinde bir araya getiren festivalde, yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel sunumların yapılacağı gösterimler, sinemaseverleri bekliyor.
Pier Paolo Pasolini <br/>40. Yıldönümü
Pier Paolo Pasolini
40. Yıldönümü

4 - 22 Kasım 2015
Bir sinemacı, şair, romancı, oyun yazarı, ressam, eleştirmen ve entelektüel olarak Pasolini, hayatının büyük kısmı boyunca İtalya’nın en önde gelen isimlerinden birisiydi; hala da öyle ancak daha da önemlisi, dünyaya mal olmuş bir isim.
Çarlardan Yıldızlara <br/>Fantastik Rus Sineması
Çarlardan Yıldızlara
Fantastik Rus Sineması

30 Ekim - 13 Aralık 2015
Pera Film, Seagull Films işbirliğiyle Rus sinemasının uzun soluklu fantastik bilimkurgu geleneğinin az bilinen filmlerinden oluşan Çarlardan Yıldızlara: Fantastik Rus Sineması programını sunuyor.
Kore Film Günleri
Kore Film Günleri
9 - 16 Ekim 2015

Bu beş filmlik seçki on yıllık bir zaman dilimine yayılıyor ve farklı türlerden, benzersiz bir öykü anlatıcılığına sahip, görsel açıdan cezbedici filmleri bir araya getiriyor.

Şimdi Saraybosna! <br/>Bosna-Hersek Sineması
Şimdi Saraybosna!
Bosna-Hersek Sineması

16 Eylül - 3 Ekim 2015
Bu beş filmlik seçki, gelecek vaat eden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönetmenlere görünürlük sağlayan bir platform sunarken ülkenin geniş kültürüne ve tarihine de ışık tutuyor.
Tam Benlik <br/>İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik
Tam Benlik
İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik

27 Mayıs - 28 Haziran 2015

Seçkide yer alan kurgu ve belgesel yapımlar, toplumsal cinsiyet, kimlik ve farklı öznel deneyimlerden oluşan özgün hikayeler arasında bir yolculuk sunuyor.

Saklı Hazine<br/>Ali Hamroyev Filmleri
Saklı Hazine
Ali Hamroyev Filmleri

25 Nisan - 10 Mayıs 2015

Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri programı yalnızca gözlerden kaçmış bir yönetmenin çalışmalarını değil, aynı zamanda sinema haritasının zengin ve az bilinen bir bölgesini de aydınlatıyor.

34. İstanbul Film Festivali
34. İstanbul Film Festivali
8 - 14 Nisan 2015

19 Nisan’a kadar 200’ü aşkın filmin izleyicilerle buluşacağı festivalde Pera Müzesi de dört gösterime ev sahipliği yapıyor.

Nahid Persson Sarvestani: Belgeseller<br/>Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Nahid Persson Sarvestani: Belgeseller
Filmmor Kadın Filmleri Festivali

15 - 22 Mart 2015

https://www.peramuzesi.org.tr/FilmProgram/Nahid-Persson-Sarvestani-Belgeseller-Filmmor-Kadin-Filmleri-Festivali/118

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
15 - 22 Mart 2015
13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl "Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" temasıyla düzenleniyor.
Sanatçı Hayata Karşı<br/>Tuhaf Filmler
Sanatçı Hayata Karşı
Tuhaf Filmler

12 Mart - 1 Nisan 2015

Pera Film’in altıncı “Hors Pistes İstanbul” programı Sanatçı Hayata Karşı’da, sekiz sanatçının kişisel yolculukları aracılığıyla toplumsal ve kişisel anlatıları, gözlemleri ortaya konuluyor.

Sinema Seni Seviyorum
Sinema Seni Seviyorum
14 Şubat - 8 Mart 2015

John Berger sinematik deneyimi şöyle tanımlıyor: “Sinema sanat olmayı başardığında elimizde kalan, insanlıkla kendiliğinden kurulmuş bir sürekliliktir. Prenslerin ya da burjuvazinin sanatı değildir. Popüler ve serseridir. Sinemanın gökyüzünde insanlar, ne olabileceklerini öğrenir ve tekil yaşamlarının dışında onlara neyin ait olduğunu keşfederler.”

Pera Film ve Tasty Cinema sunar<br/>“Parti / The Party”
Pera Film ve Tasty Cinema sunar
“Parti / The Party”

6 Şubat 2015
Pera Film, Tasty Cinema işbirliğiyle sinema deneyimini zenginleştiren farklı bir etkinlik sunuyor. 6 Şubat Cuma günü saat 19:00’da Blake Edwards’ün yönettiği ve ünlü komedyen Peter Sellers’ın başrolde oynadığı kült filmi “Parti” lezzetli bir menü eşliğinde izlenebilir.
Kahve Bahane, Sinema Şahane!
Kahve Bahane, Sinema Şahane!
14 Ocak - 1 Şubat 2015

Gertrude Stein’ın söylediği gibi kahve “bir içecekten çok daha fazlası”. Kahve Bahane, Sinema Şahane programı kurmaca uzun metrajlı filmler ve belgeseller aracılığıyla sinemadaki kahve ve kahve kültürünü ele alıyor.