Andrey Tarkovski <br/>Mühürlenmiş Zaman
Andrey Tarkovski
Mühürlenmiş Zaman

16 - 31 Aralık 2016

Pera Film, ölümünün 30. yıldönümünde Andrey Tarkovski'yi (1922-1986) derin, şiirsel ve son derece kişisel filmleri ile anıyor.

Uluslararası Efes Video Programı
Uluslararası Efes Video Programı
26 Kasım 2016

İzmir’de yaşayan birkaç sanatçının iş birliğiyle, bu yıl ilki düzenlenen program, video sanatının güncel örneklerinden oluşan bir seçkiyi İzmir ve İstanbul’daki sanatseverlerin dikkatine sunuyor.

Kulak Ver!<br/>Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri
Kulak Ver!
Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri

12 Kasım - 4 Aralık 2016

Orta Avrupa filmlerinden Visegrad Grubu iş birliğiyle sunulan bu seçki, müzikaller, müzik ve müzisyenlerle ilgili filmlere ve farklı, yenilikçi biçimlere kucak açmış film müziklerine odaklanıyor.

Gerçekliğin Şiirselliği<br/>Jasmila Žbanić
Gerçekliğin Şiirselliği
Jasmila Žbanić

18 - 23 Ekim 2016

1970'lerden bu yana ayrı bir ekol olarak anılan Bosna Hersek sinemasının, hemen her uluslararası festivalinde adından söz ettiren yönetmeni Jasmila Zbanic, filmlerindeki karakterlerin “siyah-beyaz” olmadığını, gerçek insanların bu kadar basit olmadığını söyler.

Sinematek Yaşıyor!
Sinematek Yaşıyor!
28 Eylül - 28 Aralık 2016

Program kapsamında Sergey Ayzenştayn, Fritz Lang, Alain Resnais, Ingmar Bergman, Jean-Luc Godard, Luchino Visconti, Francesco Rosi ve Andrey Tarkovski gibi usta yönetmenlerin filmlerinden derlenen seçki, 1920’lerden 70’lere çarpıcı yapıtları bir araya getiriyor.

24. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası
24. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası
22 - 25 Haziran 2016

22-25 Haziran tarihleri arasında gösterime girecek olan filmler, toplum ve aile yapısındaki, ülke politikasındaki cinsiyet yaklaşımlarına, ifade özgürlüğüne ve cinsel özgürlüğe odaklanıyor.

Sürgünde Sanat
Sürgünde Sanat
15 Haziran 2016

Belgesel, sürgünde yeni bir kültürel kimlik kurmak için mücadele eden Suriyeli sanatçıların durumunu konu alıyor. Özgürlük ve tanınma arayışı içinde yükselen bağımsız Suriyeli sanatçıların İstanbul ve Amman'da ürettikleri etkileyici film, müzik, dans ve tiyatro yapımlarını gösteriyor.

Anlar ve Hareketler <br/>Sinema ve Müzik Buluşuyor
Anlar ve Hareketler
Sinema ve Müzik Buluşuyor

26 Mayıs 2016

Anlar ve Hareketler / Moments of Movement adımların hikayelerini anlatıyor: Tokyo’da bir süpermarkete, Berlin’de bir metro istasyonuna, İstanbul’da bir vapura girerken atılan basit adımların; dünyada yeni yollar arayan insan topluluklarını harekete geçiren, tek tek insanların yaşam öykülerini değiştiren büyük adımların hikayelerini.

35. İstanbul Film Festivali<br/>Konuşma Serisi
35. İstanbul Film Festivali
Konuşma Serisi

9 - 16 Nisan 2016

Pera Film, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 35. İstanbul Film Festivali kapsamında sinema dünyasından ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek bir dizi etkinlik sunuyor.

Hayatta Olmaz! <br/>Metafizik ve Sinema
Hayatta Olmaz!
Metafizik ve Sinema

2 Nisan - 11 Mayıs 2016

Hayatta Olmaz: Metafizik ve Sinema, sinema ile felsefi olanın arasındaki ilişkiyi, varoluşun ve onu kapsayan dünyanın temel doğasını inceliyor. Seçilen filmler düşlerin, bilincin, varoluşçuluğun, özgür iradenin, başkalarıyla ilişkilerimizin doğasını ve genelde yaşamın anlamını ele alan alışılmadık hikayeleri bir araya getiriyor.

Red Bull Anadolu Break
Red Bull Anadolu Break
1 Nisan 2016
Pera Film, dünyaca ünlü breakdans yıldızlarının Red Bull Anadolu Break kapsamında çıktıkları keşif yolculuğunun hikayesine ve bu hikayeden ilham alan Red Bull Anadolu Break Dans Gösterisi’nin perde arkası görüntülerine ev sahipliği yapıyor.
14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
15 - 18 Mart 2016

14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl “Kadın Dayanışması Yaşatır” mottosuyla yola çıkıyor.

Kira Muratova <br/>Gölgede Kalan Aşk
Kira Muratova
Gölgede Kalan Aşk

5 - 27 Mart 2016

Kira Muratova (d. 1934, Soraki, Moldovya) Rus sinemasının yaşayan bir efsanesi olduğu kadar, kalıpları reddeden önemli kadın yönetmenlerinden. Sovyet döneminde yapıtları ideolojik koşullara uyum sağlayamamıştı, bugün de ticari trendleri yakalayamıyor – geçmişte filmleri sansür kurulunun deposuna kilitleniyordu.

Gökyüzü Işıldıyor <br/>Çehov’a Övgü
Gökyüzü Işıldıyor
Çehov’a Övgü

29 Ocak - 27 Şubat 2016
Gökyüzü Işıldıyor: Çehov’a Övgü, edebiyat tarihinin en ünlü isimlerinden biri olan ve günümüzde önemini hala koruyan Anton Çehov’un yapıtları arasında bir yolculuğa çıkıyor.
5. Pembe Hayat Kuirfest
5. Pembe Hayat Kuirfest
22 - 24 Ocak 2016

Pembe Hayat KuirFest beşinci yılında, Tayland’dan İsveç’e, Güney Afrika’dan Uruguay’a yaklaşık 20 ülkeden 50’nin üzerinde filmin yanı sıra atölyeleri, söyleşileri, sergi ve partileriyle yeni yılın festival sezonunun fitilini ateşliyor.