Beden ve Ruh <br> Orta Avrupa Filmleri
Beden ve Ruh
Orta Avrupa Filmleri

9 - 29 Aralık 2017

Beden ve Ruh geniş bir dönemi kapsıyor ve hem ustaları hem de genç yönetmenleri selamlıyor: Jan Švankmajer, Vera Chytilová, Wojciech Marczewski, Martin Šulík, Ildikó Enyedi, György Pálfi, Virág Zomborácz ve Anna Zamecka.

7. AB İnsan Hakları Film Günleri
7. AB İnsan Hakları Film Günleri
3 - 8 Aralık 2017

Pera Film, 7. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. AB İnsan Hakları Film Günleri, her yıl farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için film severleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü
Buradayım!
Dünya AIDS Günü

1 - 10 Aralık 2017

Bu özel program sanatçıların ve aktivistlerin 1980’lerin başından günümüze bakım ve aile fikrini nasıl genişlettiğini ve 1980 HIV/AIDS kriziyle yüz yüzeyken domestik yaşamın siyasal bedelleriyle nasıl başa çıktıklarını inceliyor.

Kuir Kısalar
Kuir Kısalar
25 Kasım 2017

Pera Film, British Council’ın KuirFest ortaklığı ile Türkiye'de LGBTİ+ temalı film üretimini teşvik etmek amacıyla düzenlediği kısa film yarışmasının gösterimine ev sahipliği yapıyor.

Kızıl Devrim <br> Sovyet Cevherleri
Kızıl Devrim
Sovyet Cevherleri

7 - 30 Kasım 2017

Programda Grigori Kozintsev, Leonid Trauberg, Dziga Vertov, Aleksandr Dovzhenko, Mikhail Kalatozov, Lev Kuleshov ve Yakov Protazanov’un yapıtları yer alıyor. İlk dönemin dramları, komedileri ve melodramlarından 1920 ve 1930’larda avangardın ortaya çıkışana dek uzanan bu program, hayranlık uyandırıcı sinema hazinelerinin peşine düşüyor!

Sıra Dışı Vampirler
Sıra Dışı Vampirler
31 Ekim - 29 Kasım 2017

Yaşayanların kanını ya da etini tüketen doğaüstü varlıklara dair masallar, yüzyıllardan beri dünyanın çeşitli yerlerinde neredeyse bütün kültürlerde karşımıza çıkıyor. Sıra Dışı Vampirler programı, tipik olmayan vampir karakterini ele alan filmleri bir araya getiriyor.

Bosna Ezgileri
Bosna Ezgileri
20 - 28 Ekim 2017

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle 20-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Bosna Ezgileri başlıklı bir program sunuyor; farklı müzik türleri ve müzikle kurulan ilişkiler üzerinden Bosna-Hersek’i anlatan 6 filme ev sahipliği yapıyor.

Ev Diye Bir Yer
Ev Diye Bir Yer
6 Ekim - 12 Kasım 2017

Ev Diye Bir Yer başlıklı film programı, insanların evleriyle ilgili hikâyelerini ve kurdukları ilginç ilişkileri farklı açılardan inceleyen filmleri bir araya getiriyor. Amerika, Avrupa ya da Türkiye gibi farklı coğrafyalardan olmalarına rağmen benzer kaderlere sahip karakterler mercek altına alınıyor.

Suç ve Ceza <br> Arjantin Hikâyeleri
Suç ve Ceza
Arjantin Hikâyeleri

15 Eylül - 7 Ekim 2017

Arjantin Başkonsolosluğu iş birliğiyle gerçekleşen Suç ve Ceza: Arjantin Hikâyeleri başlıklı program, ülke gündemini sarsmış gerçek olaylardan, kurmaca suç ve suçlulara uzanan bir seçki sunuyor.

Bellek Üzerine ya da Nasıl Çiftdüşünebilirim?
Bellek Üzerine ya da Nasıl Çiftdüşünebilirim?
2 - 5 Ağustos 2017

Çiftdüşün: Çiftgörü sergisi kapsamında sunulan bu film ve video programı bellek kavramını ve belleğin imgeyle metin arasında kurduğu ilişkiyi araştırıyor. Yan yana getirilmiş imge ve metinler yeniden üretmenin ya da anımsamanın gücünü ya da sürecini ortaya koyuyor.

Aşk Doğudan Yükselir<br>Kuir Çin Sineması
Aşk Doğudan Yükselir
Kuir Çin Sineması

23 - 30 Haziran 2017

Pera Film, Pekin merkezli gezici festival Love Queer Cinema iş birliğiyle Aşk Doğudan Yükselir: Kuir Çin Sineması programını gururla sunuyor. 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na paralel olarak gerçekleşen program, Türkiye’de ilk kez gösterilecek üç belgesele yer veriyor.

Beyaz Gecelerin Alacakaranlığında
Beyaz Gecelerin Alacakaranlığında
16 - 28 Haziran 2017

Yaz gündönümü hızla yaklaşır, günün aydınlık dakikalarının sayısı gitgide artarken, Pera Film sizi gündüzlerin upuzun olduğu beyaz yaz gecelerine davet ediyor. Yaz mevsiminde geçen Nordik filmlerden oluşan Beyaz Gecelerin Alacakaranlığında seçkisi, adını günümüz Nordik pop müziğinin en sevilen yıldızlarından Oh Land’in şarkı sözlerinden alıyor.

Sinemada John Berger
Sinemada John Berger
9 - 11 Haziran 2017

Sanata bakışımızı değiştiren İngiliz yazar, ressam ve eleştirmen John Berger, Arter, Başka Sinema ve Pera Müzesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Sinemada John Berger programıyla beyazperdede!

Büyüme Sancıları
Büyüme Sancıları
3 - 20 Mayıs 2017

Büyüme Sancıları, çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe evrilmenin azımsanamayacak zorluklarını hatırlatan filmlere yöneliyor ve dünyanın dört bir yanında, farklı yaşlardan çocuk ve gençlerin haykırışlarına kulak veriyor.

Vincent Dieutre:<br>Yalnızlık Alıştırmaları<br>36. İstanbul Film Festivali
Vincent Dieutre:
Yalnızlık Alıştırmaları
36. İstanbul Film Festivali

11 - 15 Nisan 2017

Bir ekolle ya da bir akımla bagˆdas¸tırmanın mümkün olmadıgˆı, yapayalnız bir sinemacı; Avrupalı kimligˆini bir takıntıya, bir direnis¸e dönüs¸türen zarif, romantik, hüzünlü anlatıcı- yönetmen Vincent Dieutre’ün sıradıs¸ı, kesinlikle avangart, son derece otobiyografik 9 filmi festivalde birlikte gösteriliyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması<br>36. İstanbul Film Festivali
Ulusal Kısa Film Yarışması
36. İstanbul Film Festivali

11 Nisan 2017

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla geçtiğimiz yıl ilk kez gerçekleşen Ulusal Kısa Film Yarışması, bu yıl da devam ediyor.

Cinemania<br>36. İstanbul Film Festivali
Cinemania
36. İstanbul Film Festivali

7 - 12 Nisan 2017

Festivalin Cinemania bölümü sinema aşkından, “sinefil olmaktan”, “sinema tutkusundan” yola çıkıyor; sinema dünyasının en iyileri, yıldızları, yol gösterenleri, köşe taşları, anıtları burada buluşuyor…

iyi bir komşu<br>36. İstanbul Film Festivali
iyi bir komşu
36. İstanbul Film Festivali

5 - 9 Nisan 2017

15. Istanbul Bienali’ne de adını veren “iyi bir komşu” temalı 10 uzun ve 5 kısa metrajlı film, farklı kimliklerin hayatlarını çeşitli şekillerde sürdürmelerine ve değerlendirmelerine odaklanıyor. 

Rus Sinemasında Kadınlar
Rus Sinemasında Kadınlar
18 Mart - 2 Nisan 2017

Rus Sinemasında Kadınlar programı, 20. yüzyıl ve günümüz Rus sinemasında kamera önü ve arkasında kadınların bulunduğu yapımlardan bir seçki sunuyor.

Yugoslav Deneysel Sinemasının Form ve Politikası
Yugoslav Deneysel Sinemasının Form ve Politikası
10 - 12 Mart 2017

Yugoslav Deneysel Sinemasının Form ve Politikası programı, sosyalist Yugoslavya’da 1963-1987 arasında üretilen daha az bilinen deneysel sanatçı filmlerini bir araya getiriyor.

Çalkantılı Zamanlar ve Tanıdık Yerler<br> Tricky Women Kısa Animasyonlar
Çalkantılı Zamanlar ve Tanıdık Yerler
Tricky Women Kısa Animasyonlar

8 - 12 Mart 2017

Viyana’da düzenlenen ve yalnızca kadınların yaptığı animasyon filmlerine ayrılmış dünyadaki ilk ve tek festival olan uluslararası Tricky Women festivalinin Pera Müzesi seçkisinde 12 kısa animasyon yer alıyor. Hem analog hem de dijital üretilen bu kısa animasyonlarda çizim, claymation ve stop-motion gibi tekniklere rastlamak mümkün.

Kuyruklu Hikâyeler <br/>Sinemanın Köpekleri
Kuyruklu Hikâyeler
Sinemanın Köpekleri

10 - 28 Şubat 2017

Kuyruklu Hikâyeler: Sinemanın Köpekleri programı, yüzyıllar boyu insanın en sadık dostu olarak tanımlanmış köpeklerin dünya sinemasında da geniş bir yeri olduğunu, köpek sevgisiyle hareket eden yönetmenlerin tür sınırlaması tanımadığını gösteriyor.

6. Pembe Hayat KuirFest
6. Pembe Hayat KuirFest
26 - 28 Ocak 2017

Pembe Hayat KuirFest, altıncı yılında da başta sinema olmak üzere, edebiyat, müzik performans ve video gibi pek çok türü bir araya getiriyor. Festival programında dünyanın dört bir yanından kuir yapımlar yer alıyor.

İstikamet &#8594; Balkanlar
İstikamet → Balkanlar
13 - 31 Ocak 2017

İstikamet: Balkanlar, savaşın ve aşkın bir arada var olduğu bir coğrafyadaki yollara düşüyor ve umudu, barışı ve mizahı yanında taşıyarak Romanya’ya, Bosna’ya, Bulgaristan’a ve Sırbistan’a uğruyor.