Gençlik Ateşi<br/>Polonya’dan Sevgilerle
Gençlik Ateşi
Polonya’dan Sevgilerle

10 - 27 Aralık 2014
Gençlik Ateşi: Polonya’dan Sevgilerle programı Polonya’dan yeni, genç ve yetenekli yönetmenlerin çalışmalarından bir seçki sunuyor. Bu seçkiye yön veren ana tema ise çoğunlukla değer sistemleri arasındaki kültürel çatışmaya odaklanıyor: Katoliklik karşısında ateizm, idealizmin karşısında sinizm, dayanışmanın karşısında vahşi kapitalizm vb.
Polonya Sinemasında Oryantalizm
Polonya Sinemasında Oryantalizm
5 - 26 Aralık 2014

Polonya sinemasında yakın zamana kadar Ortadoğu ve Doğu Asya kültürleri göz ardı ediliyordu. Temelini Ortadoğu’dan alan hareketlerle ilgili son gelişmeler bu bakış açısını değiştirdi. Pera Film’in Polonya Sinemasında Oryantalizm programı kapsamındaki 3 biyografik film Doğu kavramına taze bir bakış sunuyor.

Birinci Dünya Savaşının Hatırlattıkları
Birinci Dünya Savaşının Hatırlattıkları
19 - 23 Kasım 2014

Pera Film, 19 – 23 Kasım tarihleri arasında Fransız ve Alman Kültür Merkezleri işbirliğiyle Birinci Dünya Savaşının Hatırlattıkları adlı programa ev sahipliği yapıyor.

Geriye Karanlık Kalır<br/>Agnieszka Holland
Geriye Karanlık Kalır
Agnieszka Holland

12 Kasım - 6 Aralık 2014
Seçki, trajedi ve felaketin ortasında, insanın hayata ve neşeye dair hikayesine, varoluşun beklenmedik tüm acı ve zevklerinin etkisi altındaki insanlığın dünyasına odaklanan filmlerinden oluşuyor.
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
8 - 9 Kasım 2014

Bazı hikâyeler hayata bakış açınızı kökten değiştirebilir! Bazı filmler vardır izleyince önünüzde yeni bir pencere açılır... Türkiye’ye yayılan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, belgesellerin gücünden faydalanarak sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla izleyicilerle buluşuyor.

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan
Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan
1 - 29 Kasım 2014

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan programı, Polanski’nin 1960’lı ve 1970’li yıllarından derlenen bir seçkiden oluşuyor. Programa bir de belgesel eşlik ediyor.

Sinematik Mektuplar<br/>Bir Yönetmenden Diğerine
Sinematik Mektuplar
Bir Yönetmenden Diğerine

17 - 31 Ekim 2014

Sinematik Mektuplar: Bir Yönetmenden Digˆerine programı, 2005 ile 2011 yılları arasında 10 yönetmen arasındaki mektuplas¸maları konu alıyor. Mektuplar, Hispanik bir yönetmen ile uzak bir cogˆrafyada yas¸ayan bir meslektas¸ı arasında gerçekles¸iyor. Bu bes¸ çiftin her biri, günümüz film sanatının tanınan önemli yönetmenlerinden.

Sokaklar Bizden Sorulur!<br/>Hayat, Sanat, Müzik
Sokaklar Bizden Sorulur!
Hayat, Sanat, Müzik

12 Eylül - 3 Ekim 2014

Çeşitli türlerden ve farklı temalara sahip filmleri içeren seçki, tek yol olan “sokak”la insanlığın kurduğu kalıcı ilişkileri ele alıyor. Yaşamaktan hayatta kalmaya, yaratmaya ve icra etmeye, yaşatmaya, dinlemeye ve hareket etmeye dair her bir film çeşitli özgül açılardan sokağa bakıyor.

Yeraltından Filmler<br/>Andy Warhol + Lou Reed
Yeraltından Filmler
Andy Warhol + Lou Reed

20 - 25 Haziran 2014
Program Andy Warhol’un bir film yönetmeni olarak, özellikle de 1960’ların sonundan itibaren müzik dünyası üzerindeki etkisini ele alıyor. 2013’te ölen Lou Reed’e bir saygı niteliği de taşıyan program, Warhol’un üç anıtsal filmini içeriyor.
Masalın Sonu<br/>İtalyan Yeni Gerçekçiliği
Masalın Sonu
İtalyan Yeni Gerçekçiliği

2 - 30 Mayıs 2014

Pera Film, 2 – 30 Mayıs tarihleri arasında, İtalyan Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle, “Yeni Gerçekçilik” akımından dokuz film ve iki özel belgeselden oluşan çarpıcı bir seçki sunuyor.

TISFEST<br>Teen International Shorts Festival
TISFEST
Teen International Shorts Festival

22 - 26 Nisan 2014

Türkiye’de 13-19 yaş arası gençlere yönelik uluslararası tek kısa film yarışması olan TISFEST Kısa Film Yarışması, Teen International Shorts Festival kapsamında, yaş sınırı haricinde başka kısıtlaması olmadan, herkese açık olarak bu yıl üçüncü kez düzenleniyor.

33. İstanbul Film Festivali<br> Polonya Deneysel Canlandırma Sineması
33. İstanbul Film Festivali
Polonya Deneysel Canlandırma Sineması

12 - 13 Nisan 2014

Polonya’da köklü bir soyut film geleneği var. Soyut sanata en yakın sinema türü sayılan soyut film geleneğinde, filmler insanda bir ressamın elinden çıkmış izlenimi uyandırıyor.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali<br/>12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Programı
Filmmor Kadın Filmleri Festivali
12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Programı

16 - 23 Mart 2014

Bul yıl Kendine Ait Bir Cüzdan, Gelir, Bütçe diyerek yola çıkan festivalde 22 ülkeden altmış film, tema bölümleri, toplu gösterimler, açılış, kapanış etkinlikleri, panel, söyleşi ve atölyeler var.

Cüretkar Bir Kadın<br/>Catherine Breillat
Cüretkar Bir Kadın
Catherine Breillat

15 - 23 Mart 2014

Pera Film, 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Institut français işbirliğiyle Cüretkar Bir Kadın: Catherine Breillat programıyla yönetmenin altı filmini sunuyor.

Svenska!<br/>Çağdaş İsveç Sineması
Svenska!
Çağdaş İsveç Sineması

8 - 29 Mart 2014

Bu seçkide özellikle İsveç sinemasına odaklanılıyor; son üç yıldan seçilen sekiz film, etkileyici, taze ve canlı bir anlatımla farklı tema ve konuları ele alıyor.Program, İsveç’te filmciliğin ve yaratıcılığın bugünkü durumu hakkında çok iyi bir fikir veriyor.

Hakiki Batı Yakası Hikayeleri <br/>Amerikan Bağımsız Belgeselleri
Hakiki Batı Yakası Hikayeleri
Amerikan Bağımsız Belgeselleri

28 Şubat - 7 Mart 2014

Hakiki Batı Yakası Hikayeleri: Bağımsız Amerikan Belgeselleri programı, ödüllü ve yeni Amerikan belgesellerinden oluşuyor, bağımsız belgesel yapımcılarının gözünden Amerikan toplumunun ve kültürünün bir görünümünü sunuyor.

Polonya’dan Ustalar<br/>Polonya Film Okulu
Polonya’dan Ustalar
Polonya Film Okulu

13 - 27 Şubat 2014

Polonya’dan Ustalar: Polonya Film Okulu programı 1950’lerin sonu 1960’ların başı arasında, son derece önemli bir sinema olan Polonya sinemasının gelişimini inceliyor.

El Santo Süperstar, Meksika!
El Santo Süperstar, Meksika!
6 - 12 Şubat 2014

El Santo Süperstar, Meksika adlı programda, 1960 ve 1970’lerde yapılmış ve Meksika’nın en sevilen halk kahramanlarından birini anlatan hikayeleri konu alan, kültün ve hayalgücünün peşinden giden beş film sunuluyor.

“Bu Kino Çox Gözal” <br/>Azerbaycan Sineması
“Bu Kino Çox Gözal”
Azerbaycan Sineması

24 Ocak - 2 Şubat 2014

Pera Film, Avrupa Azerbaycan Topluluğu (The European Azerbaijan Society - TEAS) işbirliğiyle, Azerbaycan sinemasının yönelimlerini sergileyen sekiz filmlik bir seçkiyi, Bu Kino Çox Gözal’ı sunuyor.

Gerçekleri Konuşalım<br/>Belgeseller
Gerçekleri Konuşalım
Belgeseller

11 - 22 Ocak 2014
Belgesele övgü niteliğindeki bu program, büyüleyici ve şoke edici hikayelere dalarken, bir yandan da benzersiz belgesel formunu inceliyor.