Arjantin<br/> Latin Amerika'dan Öyküler
Arjantin
Latin Amerika'dan Öyküler

18 - 28 Aralık 2013

Pera Film, Latin Amerika yolculuğuna, Arjantin’den seçilmiş son dönem filmleriyle devam ediyor. Arjantin İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle sunulan dört film, yerleşik film kültüründen örnekler sunuyor.

Kolombiya <br/>Latin Amerika'dan Öyküler
Kolombiya
Latin Amerika'dan Öyküler

7 - 15 Aralık 2013

Kolombiya sineması, Kolombiya kültürünü temsil eden ulusal bir düşselin yaratılmasında büyük rol oynayan bir kimlik ve ötekilik söylemi kurmuş durumda. Farklı türlerden (drama, animasyon, korku) seçilen filmler, Kolombiya sinemasının yeni, henüz belirmeye başlamış canlı hikayeciliğinden örnekler sunuyor.

Vatan ve Sürgün <br/>Amos Gitai’nin Sineması
Vatan ve Sürgün
Amos Gitai’nin Sineması

20 Kasım - 1 Aralık 2013

Amos Gitai’nin sanatı –yalnızca filmleri değil- derin bir olgunluk düzeyine ulaşmış durumda; yönetmen olarak sahip olduğu zengin kariyer boyunca ilgilendiği temaların peşinden, fotoğraf gibi başka disiplinlerde gitmeyi sürdürüyor. Çektiği görüntüler, kişisel ve kolektif bellek arasında gidip geliyor.

Sınırdaki Kadınlar<br/> Kadın ve Göç
Sınırdaki Kadınlar
Kadın ve Göç

6 - 17 Kasım 2013

Seçilen filmler güçlü kadın karakterler ve onların hikayelerinden bir yelpaze oluşturuyor. Bu filmlerden bazıları, ülkeler, evler ve sürgün arasında kalmış olgun kadınları ya da ergen karakterleri inceliyor, diğerleriyse kadın kahramanın yaşadığı duygusal değişimleri ve yolculuğu keşfediyor.

Rebecca Horn <br/>Gösterim ve Sanatçı Sunumu
Rebecca Horn
Gösterim ve Sanatçı Sunumu

31 Ekim 2013

Rebecca Horn’un enstalasyonları, nesneleri ve filmleri çizgisel bir mantıkla ilerlemeyen bir öykü anlatıyorlar. Horn’un kendi yaratısı olan nesneler ise film sahnelerindeki öyküleri hem yansıtarak hem yorumlayarak çifte bir işlev görüyorlar; ayrıca yepyeni sanatsal yansımalara bir kapı aralıyorlar.

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini
Sinemanın Kazanovası
Fellini

10 Ekim - 9 Kasım 2013

2013 yılı Fellini’nin ölümünün 20. yıldönümü; Pera Film, İtalyan Kültür Merkezi ve İtalyan Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle sunduğu bu anma programında Fellini’nin dokuz filmine yer veriyor.

Güç Bende Artık!<br/>  Tuhaf Filmler
Güç Bende Artık!
Tuhaf Filmler

2 - 12 Ekim 2013

Pera Film, altıncı kez düzenlediği Tuhaf Filmler programında Centre Pompidou'nun Hors Pistes'nden bir seçkiye, Güç Bende Artık! başlığıyla yer veriyor. Programda farklı toplumsal bakış açılarını ve gerçekleri beyaz perdeye taşıyor.

Aklım Nerede?<br/>Sinemada Psikiyatri
Aklım Nerede?
Sinemada Psikiyatri

14 - 26 Eylül 2013

Programda zihinsel hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunlarını çeşitli şekillerde ele alan filmler; kimi ruhsal bozukluklara tanı koymak için gerekli unsurların tespit edilmesi, doktor-hasta ilişkisi ve psikoterapi hakkında eğitim alan psikiyatri asistan hekimlerini, psikiyatrinin farklı alanlarında eğitmek için kullanılabiliyor.

Silahlara Veda<br/>Sivil Direniş Hikayeleri
Silahlara Veda
Sivil Direniş Hikayeleri

4 - 29 Eylül 2013
Programın başlığı, Ernest Hemingway imzalı Birinci Dünya Savaşı dönemini anlatan Silahara Veda'dan ilham alıyor. Hemingway'in romanı güzel ile trajiği, narin ile haşini ve gerçekçiyi inceliyorduysa, programa seçilen filmler de aynı şairane ve içten yaklaşımla 20. ve 21. yüzyıllardan çeşitli toplumsal direniş hikayelerini inceliyor.
Bu Müzik İzlenir!<br/> Müzik Belgeselleri
Bu Müzik İzlenir!
Müzik Belgeselleri

31 Mayıs - 9 Haziran 2013

Bu Müzik İzlenir! film programı, geçmişten günümüze müzik dünyasını beyazperdeye taşıyan belgesellerden, türler arası özel bir seçkiyi müzik tutkunlarının beğenisine sunuyor.

Gençlik Güzel Şey!
Gençlik Güzel Şey!
18 Mayıs - 23 Haziran 2013

Anlatı ve belgesel türlerini içeren seçkide, erişkinliğe adım atmanın anlam, güzellik ve zorluklarını ve gençlerin yaşam, aşk ve değişimle nasıl baş ettiklerini konu alan filmlere yer veriliyor.

Antonioni - Sessizliğin Gürültüsü
Antonioni - Sessizliğin Gürültüsü
27 Nisan - 25 Mayıs 2013

Pera Film, İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle Antonioni’nin 1940 ve 1980 yılları arasından yedi uzun metraj filmini, kısa filmlerinden bir seçki ile birlikte seyirciye sunuyor.

Isabelle Huppert / SıraDişi
Isabelle Huppert / SıraDişi
15 - 31 Mart 2013

Fransız sinemasının önemini yitirmeyen ve saygın oyuncusu Isabelle Huppert masumdan, şehvetliye, şehvetliden komiğe birbirinden farklı karakterleri ustaca canlandırması ile tanınıyor. Isabelle Huppert: SıraDişi için seçilen filmler sanatçının göz alıcı kariyerine derin bir bakış sunuyor.

Tadı Damağında<br/>Yemek ve Sinema
Tadı Damağında
Yemek ve Sinema

2 - 17 Mart 2013
Program, dünyanın usta şeflerinin iki yılda bir yarıştığı, en prestijli gastronomi yarışmalarından Bocuse d’Or Türkiye seçmelerine de denk düşüyor.
Binbir Gece Masalları / Arap Sineması'na Bir Yolculuk
Binbir Gece Masalları / Arap Sineması'na Bir Yolculuk
1 - 27 Şubat 2013
Ünlü Mısırlı yönetmen Yusuf Şahin’e bir saygı duruşu niteliğinde de olan programının merkezinde, yönetmenin en önemli ve ezber bozan çalışması, İskenderiye Üçlemesi yer alıyor. Binbir Gece Masalları programı, Arap Sineması’na çarpıcı, gizemli ve eşsiz bir yolculuk vadediyor.
Yeni Yılda Deneysel Masallar
Yeni Yılda Deneysel Masallar
12 - 30 Ocak 2013
Program, belgesel film yapımcılığının estetik açıdan başarısını gözler önüne sererken; gözden uzak, alternatif ve deneysel olanı, motif, stil ve metod sayesinde yakalayarak, görselliği ön planda, çarpıcı hikayeler yaratabilme yetisini de beyaz perdeye taşıyor.
Aklın Gözü <br/> François Caillat Belgeselleri
Aklın Gözü
François Caillat Belgeselleri

11 - 26 Ocak 2013
François Caillat’nın çalışmaları arasından farklı temaları inceleyen Aklın Gözü programı, tarih, zaman ve bellek kavramlarını belirli olaylara odaklanarak araştıran, çok katmanlı makalemsi belgesel filmlerle seyirci karşısına çıkıyor.