Sokak Köpekleri

  • 22 Mart 2024 / 19.00
  • 3 Nisan 2024 / 19.00

Yönetmen: Tsai Ming-liang
Oyuncular: Kang-sheng Lee, Kuei-Mei Yang, Lu Yi-ching, Shiang-chyi Chen
Tayvan, Fransa, 2013, 138', DCP, renkli
Mandarin; Türkçe altyazılı

Günümüzün en önemli auteur yönetmenlerinden Tsai Ming-liang’ın ödüllü filmi, Taipei sokaklarında hayatta kalmanın benzersiz bir tasviri niteliğindedir. Şehrin kenar mahallelerinde yaşayan bir baba sokaklarda reklam panosu taşıdığı geçici bir işte çalışırken, çocukları okula gitmek yerine günlerini sokaklarda geçirir. Bu ailenin gündelik yaşantısını minimalist bir yaklaşımla resmeden film, mülksüzler için şehir hayatının acımasızlığını gözler önüne serer. Şehrin neredeyse başlı başına bir karakter olarak yer aldığı filmde, kentsel çürümenin eşiğindeki Taipei'nin durmak bilmeyen yağmurları ve yıkık dökük binaları arasında karakterlerin ne denli kaybolmuş ve ihmal edilmiş olduklarına tanık oluruz.

Sonsuz Sokaklar

Transit

Sonsuz Sokaklar

Bir Konuşabilse...

Sonsuz Sokaklar

Oslo, 31 Ağustos

Sonsuz Sokaklar

Sokak Köpekleri

Sonsuz Sokaklar

Hasret

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.