Buradayım!
Buradayım!
1 - 7 Aralık 2023

Cyrée Jarelle Johnson'ın “Black Futures” adlı kitabında yer alan bir ifadeden esinlenen Tanıdığım Herkes Hasta seçkisi, toplumumuzun, sahte bir sağlık-hastalık ikilemi aracılığıyla engelli ve hastaları nasıl dışladığını inceliyor.

Yunanistan Sineması Günleri
Yunanistan Sineması Günleri
21 - 26 Kasım 2023

Program kapsamında, 60’lardan 90’lara uzanan bir süre zarfında Yunanistan sinemasından 24 film, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Zamanın İzleri: Pjer Žalica
Zamanın İzleri: Pjer Žalica
4 - 19 Kasım 2023

Zaman bazen sadece akıp gitmez, derin yaralar bırakır. Zamanın da yaraların da tarifi ya da reçetesi yoktur. Ölçülemezler. Özneldirler. Savaşın bir coğrafyada yarattığı yakıcı etkileri ve geçmişin yaralarının günümüzdeki izlerini takip eden Zamanın İzleri: Pjer Žalica programı, bu izlerin sinemasal bellekteki karşılığını arayan bir sanatçının yapıtlarına odaklanıyor.

Ritmik Kâbuslar
Ritmik Kâbuslar
24 - 31 Ekim 2023

Rüyanın sevilmeyen kardeşi, hayâlin nemrut kuzeni, hayatın karanlığıyla bilinçdışında uzlaşmanın ürkütücü yolu: Kâbus. Pera Film’in Cadılar Bayramı’na özel seçkisi Ritmik Kâbuslar, karanlık estetiğine, habis müziklerine ve dansına kapılıp gittiğimiz hikâyelere odaklanıyor.

Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?
Kim Daha İyi Bir Hikâye İstemez ki?
21 Haziran - 19 Temmuz 2023

Adını Amerikalı şair Richard Siken'ın Litany in Which Certain Things Are Crossed Out şiirindeki “Daha iyi bir hikâye istiyorsun. Kim istemez ki?” dizesinden alan program, kuir karakterlerin daha ideal bir dünyada var olma çabasıyla beraber kendi ideal dünyalarını kurma hikâyelerine odaklanıyor.

Sinematografik Hazlar<br> Eye Film Müzesi'nden Bir Seçki
Sinematografik Hazlar
Eye Film Müzesi'nden Bir Seçki

18 Mayıs - 4 Haziran 2023

Avrupa'nın önde gelen film müzelerinden EYE Film Müzesi iş birliğiyle, Uluslararası Müzeler Günü'ne paralel gerçekleşen ve küratörlüğünü Elif Rongen-Kaynakçi'nın üstlendiği program, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir yolculuğa davet ediyor.

Ruhların Derinliklerinde
Ruhların Derinliklerinde
11 Nisan - 7 Mayıs 2023

Pera Film, Aralık’ta Pera Müzesi’nde açılan Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamındaki Ruhların Derinliklerinde programını 11 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında izleyiciye sunuyor. 

Uğrak
Uğrak
15 - 31 Mart 2023

Aralık ayında Pera Müzesi’nde açılan Zamane İstanbulları sergisi kapsamında gerçekleşecek olan programda; deneysel, belgesel, kurmaca türlerinden dokuz film örneği yer alıyor. Kökeni Türkçe-Moğolca dil ailesinden geldiği düşünülen “uğrak” kelimesi, uğrayıp gitmek anlamına geliyor.