Yunan Film Günleri
Yunan Film Günleri
7 - 12 Haziran 2022

Pera Müzesi, Yunanistan sinemasının auteur yönetmenlerinden özgün ve ödüllü filmlerin gösterileceği ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek Yunan Film Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı, Yunan Film Merkezi ve Yunan Film Akademisi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen program, Theo Angelopoulos, Costa Gavras gibi usta isimlerin kültleşmiş filmlerinden Tatbikat ve Ölümsüz'ün de yer aldığı, toplam 17 filmden oluşan zengin bir seçki sunuyor.

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret
Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret
11 - 31 Mayıs 2022

Yaratıcılıkta sınır tanımayan kısa hikayeleriyle tanıyıp sevdiğimiz İsrailli ünlü yazar Etgar Keret, gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınıyor. Pera Film, Türkiye'de ilk kez öykücü, sinemacı ve senarist kimliğiyle tanıdığımız Etgar Keret’in yönetmenliğini yaptığı, öykülerinden uyarlanmış dizi ve filmlerden oluşan retrospektif niteliğinde bir program sunuyor.

John Akomfrah: Hafıza Odaları
John Akomfrah: Hafıza Odaları
15 - 30 Nisan 2022

Pera Film, SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ kapsamında sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı işlerinden oluşan bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. 

 

41. İstanbul Film Festivali
41. İstanbul Film Festivali
8 - 19 Nisan 2022

Pera Film, 41. İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında Tatlı, Olgun Meyvelerle Kaplı, Ulu Bir Ağaç Olmak Yerine başlıklı 17. İstanbul Bienali seçkisi Pera Müzesi Oditoryumu’nda izleyici ile buluşuyor.

Maria by Callas: In Her Own Words
Maria by Callas: In Her Own Words
16 - 23 Mart 2022

Pera Film, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle büyük soprano Maria Callas'a ithaf edilmiş, yönetmenliğini Tom Volf'un yaptığı Maria by Callas: In Her Own Words filminin gösterimine ev sahipliği yapıyor. 

Birlikte Güçlü
Birlikte Güçlü
8 Mart - 8 Nisan 2022

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. 

Bizans’a Yelken Açmak
Bizans’a Yelken Açmak
28 Şubat - 20 Mart 2022

Pera Film, Pera Müzesi’nde açılan İstanbul’dan Bizans’a ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergileri kapsamındaki programı Bizans’a Yelken Açmak’ı çevrimiçi olarak izleyiciye sunuyor.

Kayıp Sayfalar Anıtı
Kayıp Sayfalar Anıtı
21 Şubat - 7 Mart 2022

Pera Film, Kasım ayında Pera Müzesi’nde açılan Yarına Notlar sergisi kapsamındaki programı Kayıp Sayfalar Anıtı'nı çevrimiçi olarak izleyiciye sunuyor.