Özel Gösterim: Güneş Sonrası
Özel Gösterim: Güneş Sonrası
16 - 23 Aralık 2022

Pera Film, 2022’nin en çok konuşulan filmlerden biri olan Güneş Sonrası’nı özel gösterimle izleyiciyle buluşturuyor.

Buradayım!
Buradayım!
1 - 15 Aralık 2022

Pera Film, Dünya AIDS Günü’nde farkındalık yaratmak için başlattığı ve her yıl düzenlediği Buradayım! programına, çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in Varoluş ve Aidiyet seçkisi ile devam ediyor.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
22 - 26 Kasım 2022

Pera Film, 15. kez düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festivalin programında 25 film yer alıyor.

Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak
Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak
26 - 27 Ekim 2022

Pera Film, Václav Havel Haftaları kapsamında, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliği ile, Václav Havel'in kişiliğine ve mirasına adanmış bir biyografik belgesel olan Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak film gösterimine ev sahipliği yapıyor.

11. Pembe Hayat KuirFest
11. Pembe Hayat KuirFest
14 - 16 Ekim 2022

Pera Film, 11. kez düzenlenen Pembe Hayat KuirFest’e ev sahipliği yapıyor. Festivalin programında 16 film yer alıyor.

17. İstanbul Bienali
17. İstanbul Bienali
17 Eylül - 19 Kasım 2022

Pera Film, 17. kez düzenlenen İstanbul Bienali'nin film programına ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği programda 22 film yer alıyor.

Özel Gösterim: Sansür
Özel Gösterim: Sansür
6 - 7 Ağustos 2022

Pera Film, Nisan ayında Pera Müzesi’nde açılan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi kapsamında, geçtiğimiz yıl çok konuşulan filmlerden biri olan Sansür’ü özel gösterimle izleyiciyle buluşturuyor.

Kogonada: Video Denemeleri
Kogonada: Video Denemeleri
16 - 17 Temmuz 2022

Yang’dan Sonra’nın yönetmeni Kogonada’nın video denemeleri Başka Sinema iş birliğiyle Pera Müzesi’nde! İlk uzun metrajı Columbus ile ses getiren, ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapan ve 1 Temmuz’da Başka Sinema ile vizyona giren Yang’dan Sonra ile övgüler toplayan yönetmen Kogonada’nın video denemeleri Pera Müzesi’nde izleyici ile buluşuyor.

Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık
Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık
24 Haziran - 8 Temmuz 2022

Pera Film, Onur Haftası’nı Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık başlıklı film programıyla kutluyor. Geçtiğimiz yıllarda önemli festivallerde izleyici ile buluşmuş, farklı coğrafyalardan dört filmi bir araya getiren programda, bir aradalıkla hayata tutunma teması ön plana çıkıyor.

Yunan Film Günleri
Yunan Film Günleri
7 - 12 Haziran 2022

Pera Müzesi, Yunanistan sinemasının auteur yönetmenlerinden özgün ve ödüllü filmlerin gösterileceği ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek Yunan Film Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı, Yunan Film Merkezi ve Yunan Film Akademisi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen program, Theo Angelopoulos, Costa Gavras gibi usta isimlerin kültleşmiş filmlerinden Tatbikat ve Ölümsüz'ün de yer aldığı, toplam 17 filmden oluşan zengin bir seçki sunuyor.

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret
Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret
11 - 31 Mayıs 2022

Yaratıcılıkta sınır tanımayan kısa hikayeleriyle tanıyıp sevdiğimiz İsrailli ünlü yazar Etgar Keret, gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınıyor. Pera Film, Türkiye'de ilk kez öykücü, sinemacı ve senarist kimliğiyle tanıdığımız Etgar Keret’in yönetmenliğini yaptığı, öykülerinden uyarlanmış dizi ve filmlerden oluşan retrospektif niteliğinde bir program sunuyor.

John Akomfrah: Hafıza Odaları
John Akomfrah: Hafıza Odaları
15 - 30 Nisan 2022

Pera Film, SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ kapsamında sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı işlerinden oluşan bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. 

 

41. İstanbul Film Festivali
41. İstanbul Film Festivali
8 - 19 Nisan 2022

Pera Film, 41. İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında Tatlı, Olgun Meyvelerle Kaplı, Ulu Bir Ağaç Olmak Yerine başlıklı 17. İstanbul Bienali seçkisi Pera Müzesi Oditoryumu’nda izleyici ile buluşuyor.

Maria by Callas: In Her Own Words
Maria by Callas: In Her Own Words
16 - 23 Mart 2022

Pera Film, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle büyük soprano Maria Callas'a ithaf edilmiş, yönetmenliğini Tom Volf'un yaptığı Maria by Callas: In Her Own Words filminin gösterimine ev sahipliği yapıyor. 

Birlikte Güçlü
Birlikte Güçlü
8 Mart - 8 Nisan 2022

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. 

Bizans’a Yelken Açmak
Bizans’a Yelken Açmak
28 Şubat - 20 Mart 2022

Pera Film, Pera Müzesi’nde açılan İstanbul’dan Bizans’a ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergileri kapsamındaki programı Bizans’a Yelken Açmak’ı çevrimiçi olarak izleyiciye sunuyor.

Kayıp Sayfalar Anıtı
Kayıp Sayfalar Anıtı
21 Şubat - 7 Mart 2022

Pera Film, Kasım ayında Pera Müzesi’nde açılan Yarına Notlar sergisi kapsamındaki programı Kayıp Sayfalar Anıtı'nı çevrimiçi olarak izleyiciye sunuyor.